موبایل گرافی یاد بگیرید! جلسه ی اول

در گذشته برای گرفتن یک عکس خوب از دوربین و تجهیزات حرفه ای و گران قیمت استفاده می شد، اما امروزه فقط کافیست یک گوشی هوشمند داشته باشید و با لمس کردن یک دکمه عکس بگیرید! اما شاید برای شما سوال باشد اگر این کار خیلی راحت است پس چرا من نمیتوانم یک عکس خوب بگیرم؟!

بی شک برای حرفه ای شدن در هر کاری باید آموزش های لازم را ببینیم، پس با تیله سافت همراه باشید.

 

از چه نرم افزاری استفاده کنیم؟

نرم افزار های موبایل گرافی

شاید برای پیشرفت در موبایل گرافی به دنبال امتحان کردن نرم افزار های مختلفی که در Play Store و App Store وجود دارند باشید، اما برایتان سوال باشد که کدام بهتر است؟ پیشنهاد ما به شما نرم افزار پیشفرض دوربین گوشی است!

تمام کار های شما به راحتی توسط دوربین گوشی انجام می شود و نرم افزار های مختلف صرفا برای افکت گذاری روی عکس هستند که پیشنهاد ما استفاده از این افکت ها بعد از گرفتن عکس می باشد. البته نرم افزار هایی برای عکاسی حرفه ای با موبایل وجود دارند که با امتحان آن ها به نرم افزار پیشفرض دوربین گوشی برخواهید گشت؛ پس به فکر استفاده از نرم افزار های مختلف نباشید.

 

آماده سازی تنظیمات دوربین

تنظیمات دستی دوربین موبایل

این بخش مرز میان یک عکاس آماتور و یک عکاس نیمه حرفه ای است و با اعمال تنطیمات خود می توانید عکس های ماهرانه بگیرید اما قبل از رفتن به حالت دستی و تنظیم کردن قسمت های مختلف دوربین برای عکس گرفتن ابتدا باید علم عکاسی را بلد باشید، پس بیایید به مدرسه عکاسی برویم!

 

ISO

iso چیست؟

این بخش مربوط به میزان حساسیت سنسور دوربین به نور است که از عدد ۵۰ شروع می شود و با ضریب ۲، عدد آن بیشتر می شود. هر چه عدد آن کم تر باشد نور کم تری به سنسور جذب می شود و هر چه عدد آن بیشتر شود نور بیشتری به سنسور دوربین جذب می شود، به گونه ای که در شرایط کم نور از ISO بالا استفاده می کنیم، اما این بخش یک عیب بزرگ دارد که باعث می شود عدد آن را خیلی بالا نبریم و آن هم به وجود آمدن نویز در تصویر است. در شرایط کم نور به گونه ای که مجبور به افزایش ISO باشید، پیشنهاد ما به شما استفاده از ISO 400 است.

 

دیافراگم

دیافراگم دوربین

دیافراگم شکافی در پشت لنز است که تعیین می کند چه مقدار نور از آن عبور می کند و به سنسور دوربین برسد و علامت آن f (حرف f کوچک انگلیسی) است که عدد آن از ۱.۲ شروع می شود و تا عدد ۲۲ ادامه دارد. هرچه عدد آن کوچک تر باشد نشان دهنده آن است که دریچه دیافراگم بیشتر باز است و نور بیشتری به سنسور دوربین خواهد رسید و هرچه عدد آن بیشتر باشد نشان دهنده آن است که دریچه دیافراگم آن کم تر باز است و نور کمتری به سنسور دوربین خواهد رسید، البته دیافراگم یک خاصیت دیگر هم دارد که مربوط به عمق میدان در عکس است.

متاسفانه در گوشی های هوشمند دریچه دیافراگم ثابت است و امکان تغییر دریچه دیافراگم وجود ندارد و نمی توان از اثرات آن در موبایل گرافی استفاده کرد. به طور کلی در دوربین گوشی های هوشمند، با توجه به مدل گوشی از f/1.4 تا f/2.2 متغیر است.

 

Shutter Speed

سرعت لنز دوربین

سرعت شاتر به صورت کسری از ثانیه محاسبه می شود و این زمانی است که شاتر هنگام گرفتن تصویر باز می ماند، هرچه این عدد بیشتر باشد به این معنی است که شاتر به مدت طولانی تر باز می ماند و در نتیجه نور بیشتری به سنسور جذب می شود، که به آن سرعت شاتر بالا یا کند می گویند  و هرجه این عدد کوچک تر باشد به این معنی است که شاتر به مدت کمتری باز می ماند و در نتیجه نور کمتری را سنسور جذب می کند، که به آن سرعت شاتر پایین یا سریع می گویند .

 

از سرعت شاتر بالا برای اجسام ساکن و یا نقاشی با نور استفاده می شود که در مقاله های بعدی به صورت کامل توضیح داده خواهد شد و از سرعت شاتر پایین برای عکس گرفتن از اجسام در حال حرکت استفاده می شود، به صورت کلی در عکاسی ورزشی و حیاط وحش از سرعت شاتر پایین استفاده می شود.

 

تبریک می گویم، اکنون که مدرسه عکاسی تیله سافت را پشت سر گذاشتید، می توانید به خودتان بگویید عکاس نیمه حرفه ای. (عکاسی صرفا گرفتن عکس نیست!)


این پادکست رو از شنوتو بشنوید!


 

5 دیدگاه برای “موبایل گرافی یاد بگیرید! جلسه ی اول”

    1. با سلام. این عکس مربوط به تنطیمات دستی دوربین گوشی های شیائومی هست. منتظر سوالات و پیشنهادات شما هستیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Share via