برنامه نویسی یاد نگیرید! جلسه ی چهارم

شما در حال مطالعه ی چهارمین جلسه از مجموعه ی “برنامه نویسی یاد نگیرید” هستید. در جلسه ی پیشین، ساختن متغیر های Author Defined و اختصاص مقدار به آن ها را آموختید و لیستی از معانی متغیر های Global در اختیارتان قرار گرفت. در این جلسه نحوه ی دریافت مقدار از کاربر به متغیر را خواهید آموخت.


موارد آموزشی این جلسه :

 • معرفی و ایجاد Text Entry
 • دریافت مقدار از کاربر و اختصاص به متغیر دلخواه
 • نمایش متغیر و مقدار آن به صورت لحظه ای در Simple Text

تهیه آموزش ویدیویی و فایل تمرین - ۱۵۰۰۰ تومان  تهیه پادکست آموزشی - ۷۰۰۰ تومان 

پسورد : ۵s%4v1


 

معرفی و ایجاد Text Entry

اصلی ترین راه دریافت مقدار از کاربر توسط کیبورد، استفاده از شی Text Entry یا همان Text Box است. Text Entry امکان این را می دهد که نوع ورودی را بر حسب کلمات، اعداد، علائم، محدودیت کارکتر های ورودی و… تعیین کنید. این شی به صورت پیشفرض متغیری را هم نام خود ایجاد می کند.

در تب General پنجره ی تنظیمات Text Entry، با چند گزینه ی جدید و چند آپشن ثابت رو به رو هستیم. فیلد Text، متن پیشفرضی است که می تواند در خروجی Text Entry باشد تا کاربر آن را پاک کند و مقدار دلخواهش را بنویسد. فیلد Variable، همان متغیر پیشفرضی است که به صورت خودکار پس از ایجاد شی با همان اسم ایجاد می شود و گزینه ی Short Cut Key، کلید ترکیبی است که با تعیین آن می توانید راه میانبری را تعریف کنید تا کاربر راحت تر بر روی شی فوکوس کند.

ایجاد Text Etnry در NeoBook

در تب Style می توانید تنظیمات مربوط به نوع مقدار ورودی را ویرایش کنید. گزینه Style شامل دو انتخاب است؛ Single Line باعث می شود تا مقدار ورودی Text Entry تنها در یک خط باشد، به بیان دیگر کاربر برای نوشتن مقدار خود نتواند کلید Enter را بزند. Multi-Line برای دریافت مقداری است که می تواند در چند خط نوشته شود، مانند نامه و… که خود شامل چند تنظیم مختلف است :

 • Scroll Bars : در صورتی که مقدار ورودی کاربر بیشتر از ابعاد کادر شی باشد، امکان اسکرول کردن متن را می دهد.
 • Word wrap : اگر این گزینه فعال باشد، کلمات طولانی انتهای خط، شکسته می شوند و برای زیبایی بهتر به خط بعد می روند.

اما این امکان هم وجود دارد که تعداد کارکتر های ورودی را محدود کنید که اصلی ترین کاربرد گزینه ی Limit input to برای پسورد ها، پاسخ های امنیتی و… می باشد.

در صورتی که می خواهید مقدار ورودی متغیر تنها با کارکتر های بزرگ یا کوچک و یا به شکل آزاد نوشته شود، می توانید از گزینه های Text case استفاده کنید :

 • Normal : امکان دریافت مقدار با حروف کوچک و بزرگ انگلیسی توسط کاربر.
 • Upper case : مقدار دریافتی کاربر به صورت خودکار به حروف بزرگ تبدیل می شود.
 • Lower case : مقدار دریافتی کاربر به صورت خودکار به حروف کوچک تبدیل می شود.

تنظیمات نوع مقدار ورودی در NeoBook

در بخش Validation، خاصیت مقدار دریافتی را تعیین می کنید :

 • None : کاربر را آزاد می گذارید که هر مقداری اعم از حروف، اعداد، علائم و… را در Text Entry وارد کنند.
 • Password : مقدار ورودی کاربر به شکل رمزی یا *** دیده می شود.
 • Number : کاربر تنها مجاز به ورود اعداد خواهد بود.
 • Use Validation Mask : در اینجا می توانید کاربر را مجاز به ورود متغیر های استانداردی مانند تلفن، زیپ کد، آدرس و… کنید.
 • Accept only characters listed below : در اینجا می توانید لیستی از کارکتر های مجازی که میخواهید را تعیین کنید که کاربر تنها مجاز به ورود آن ها باشد که کاربرد اصلی آن در موارد امنیتی است.

 

دریافت مقدار از کاربر و اختصاص به متغیر دلخواه

برای دریافت مقدار از طریق Text Entry باید پیش از نهایی کردن تنظیمات، متغیر را در تب General تعریف یا فراخوان کنید. سپس با اجرای نرم افزار، هر مقداری که کاربر در Text Entry تایپ کند، در متغیر شما ذخیره می شود. اما این تمام ماجرا نیست و هدف ما دیدن این متغیر در شی دیگری است.

 

نمایش متغیر و مقدار آن به صورت لحظه ای در Simple Text

در جلسات قبلی نحوه ی کار با Simple Text را آموزش دادیم پس برای نمایش مقدار یک متغیر، باید نام آن متغیر را داخل کروشه بنویسیم.

[TextEntryVar]

حالا کافیست نرم افزارتان را اجرا کنید و ببینید بی آن که یک خط کد نوشته باشید، امکان دریافت مقدار از کاربر توسط کیبورد و انتقال آن به یک شی دیگر به کمک متغیر وجود دارد!

ایده ی جدید شما برای استفاده از این آموزش چیست؟ چه نرم افزاری را می خواهید بنویسید؟


تهیه آموزش ویدیویی و فایل تمرین - ۱۵۰۰۰ تومان  تهیه پادکست آموزشی - ۷۰۰۰ تومان 

پسورد : ۵s%4v1


 

3 دیدگاه برای “برنامه نویسی یاد نگیرید! جلسه ی چهارم”

  1. سلام. زمانی که پروژه ای رو از داخل Neobook اجرا می کنید (f8,f9,f10) پنجره ی کوچیکی به عنوان کمک کنار اپلیکیشن اجرا می شه که دو تب داخلش هست. Actions عملکرد دستورات رو به صورت مرحله ای نمایش می ده و Variables تمام متغیر هایی که توسط کاربر دیده میشه و نمیشه رو با تغییراتش نمایش می ده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Share via