آفریننده ی موسیقی های پرآوازه و زیبای سینمای جهان کیست؟

رامین جوادی (Ramin Djawadi)، یک آهنگساز ایرانی-آلمانی تبار می باشد که خالق موسیقی معروف ترین فیلم ها و سریال های جهان است. او از یک پدر ایرانی که پزشک مهاجر است و مادری آلمانی در سال ۱۹۷۴ در شهر دوییس بورگ آلمان زاده شد؛ او تحصیل در رشته ی موسیقی را در آمریکا شروع کرد، پس از پایان تحصیلات در یک گروه موسیقی در شهر بوستون آمریکا به فعالیت پرداخت. پس از آن از محضر آهنگساز بزرگ آلمانی، هانس زیمر (Hans Zimmer)، نهایت استفاده را کرد و تجربیات فراوانی اندوخت. (همکاری رامین جوادی و هانس زیمر، در استودیوی Remote Control صورت گرفت که این استودیو و کمپانی موسیقایی، متعلق به همین آهنگساز آلمانی است)

همکاری رامین جوادی با هانس زیمر

رامین جوادی شهرت خود را مدیون ساخت موسیقی های مکمل، ارکستراسیون و دستیاری هانس زیمر در فیلم هایی مثل بتمن آغاز می کند و دزدان دریایی کارائیب (نفرین مروارید سیاه) می باشد. او به عنوان آهنگساز در فیلم های پرسش از غبار، فصل شکار، تیغه (سه گانگی)، آقای بروکس، متولد نشده و… فعالیت کرده است.

بیست و دومین دوره ی جایزه ی موسیقی فیلم و تلویزیون انجمن آهنگسازان، پدید آوران و ناشران آمریکا (ASCAP)، به صورت مشترک به رامین جوادی و پل ویستربرگ برای آهنگسازی فیلم فصل آغازی تعلق گرفت.

جوادی همچنین برای مجموعه های تلویزیونی فراوانی آهنگسازی کرده است؛ مجموعه هایی که می توان از آن ها نام برد، عبارت اند از آستانه، تیغ، فلش فوروارد، فرار از زندان، سلاطین فرار و بازی تاج و تخت. در سوم سپتامبر ۲۰۰۷ رامین جوادی آلبومی از قطعات موسیقی مجموعه ی تلویزیونی فرار از زندان را منتشر کرد. از دیگر آلبوم های مورد توجه او، باید از مجموعه آثار منتشر شده از سریال پر مخاطب بازی تاج و تخت نام برد که این قطعات این آلبوم ها، بار ها و بار ها در برنامه های تلویزیون ملی ایران، مورد استفاده قرار گرفته است. وی همچنین آهنگسازی فیلم معروف نجات جسیکا لینچ در سال ۲۰۰۳  را بر عهده داشته است. این فیلم براساس زندگی سرباز معروف آمریکایی، جسیکا لینچ، ساخته شده است. وی در سال ۲۰۰۶ نیز نامزد جایزه ی امی برای (برجسته ترین موسیقی زمینه ی اصلی) شده بود. لازم به ذکر است موسیقی او برای فیلم مرد آهنین در سال ۲۰۰۸ نامزد جایزه ی گرمی شد.

جایزه گرمی رامین جوادی

رامین جوادی برای آهنگسازی دو سریال بازی تاج و تخت و وست ورلد، نامزد دریافت جایزه ی بهترین آهنگساز شده بود. وی برای آهنگسازی در فصل هفتم سریال بازی تاج و تخت با عنوان اژدها و گرگ، موفق به دریافت جایزه ی معتبر امی شد. لازم به یادآوری است که جایزه ی امی، یک جایزه ی معتبر آمریکایی برای تولیدات تلویزیونی می باشد. این جایزه را معادل جایزه ی اسکار در تولیدات سینمایی می دانند. او پس از کسب این جایزه در توییتی نوشت :

من مفتخرم که بخشی از پروژه ی بازی تاج و تخت و خانواده ی شبکه ی HBO می باشم. این حقیقت که من هر روز زندگی خود را به خلق موسیقی می گذرانم، برای من موهبت بزرگی است و من بی اندازه سپاس گزارم که این کار را در همکاری با این برنامه ی جذاب پیش می برم. مفتخر بودم که پیش از آن که برای اجرا روی صحنه بروم، متوجه شوم که برنده ی جایزه ی امی شده ام.

از علایق او به موسیقی ایرانی، می توان به اشتیاقش در یادگیری نواختن سنتور اشاره کرد. البته رامین جوادی مصاحبه ای مفصل با دویچه وله فارسی انجام داده است که در این گفت و گو می توانید به لایه های عمیق تر شخصیت این آهنگساز موفق ایرانی، پی ببرید.

رامین جوادی

وی هم اکنون مشغول ساخت آهنگ سریال مظنون می باشد. بی شک هر ایرانی با شنیدن نام رامین جوادی، موسیقی فیلم و تلویزیون جهان را مدیون این آهنگساز ایرانی می داند که مجموعه ای از افتخارات و جوایز را در کارنامه ی خود ثبت کرده است.

این پادکست رو از شنوتو بشنوید!


 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Share via