برنامه نویسی یاد نگیرید! جلسه ی ششم

مجموعه ی “برنامه نویسی یاد نگیرید” برای کسانی تهیه شده است که معتقدند علم بشر به کامپیوتر منتهی می شود و از نگاه محض به دیگر علوم، خودداری می کنند. برنامه نویسی یاد گرفتن شایسته افرادی است که از تفکر محض به فرمول ها پرهیز می کنند و افکارشان نیازمند ابزاری است که بتواند یک تصویر واقعی از علم را به وجود بیاورد. اگر از ریاضیات محض و نگاه آرمانی وغیر واقعی به علم خوشتان نمی آید، به ششمین جلسه از این دوره ی آموزش خوش آمدید.


موارد آموزشی این جلسه :

تهیه آموزش ویدیویی و فایل تمرین - ۱۵۰۰۰ تومان – این پادکست رو از شنوتو بشنوید! 


 

ویژگی های بصری اشیاء

در جلسات قبلی با یک سری اشیاء مانند Simple Text ،Text Entry و Push Button آشنا شدید و آموختید که هر کدام علاوه بر ویژگی های پایه و برابری که دارند، از برخی گزینه های بیشتر برای طراحی رابط کاربری برخوردارند اما علاوه بر آن ها، در جلسه ی اول دو پنل مهم را با نام های Style pallet و Object Info را معرفی کردیم که در اینجا به آموزش این دو بخش خواهیم پرداخت.

Style Pallete

Fill : تقریبا با اصطلاح Fill در نرم افزار های دیگری مانند فتوشاپ و ورد آشنایی دارید؛ از جعبه رنگ Fill برای رنگ آمیزی پس زمینه ی اشیاء استفاده می شود. در زیر جعبه رنگ گزینه ی دیگری وجود دارد که الگوی چیدمان رنگ را براساس طرح های مختلف، تعیین می کند (Pattern). Line : همانطور که از نامش پیداست، خط دور اشیاء را ترسیم می کند؛ برای تعیین خط حاشیه ی اشیاء، سه گزینه وجود دارد : ۱- رنگ خط ۲- ضخامت خط ۳- شکل خط (نقطه چین – خط چین و…) Font : این گزینه بخشی از تنظیمات مربوط به نوشتار هر شی مانند رنگ و فونت را شامل می شود.

Object Info

ابعاد طول و عرض و مکان هندسی بر مبنای X و Y بر حسب پیکسل در این پنل تعیین می شود.

 

ایجاد صفحه ی جدید و ویژگی های بصری صفحات

در یک اپلیکیشن بسته به کارکرد آن، نیاز به ایجاد صفحات مختلف وجود دارد. لیست تمام صفحات یک نرم افزار در قسمت پایین Neobook قرار می گیرد بنابراین برای ایجاد یک صفحه ی جدید، دو راه وجود دارد :

۱- کلیک راست بر روی یکی از صفحاتی که پیشتر ساخته اید و انتخاب گزینه ی Add page

۲- انتخاب گزینه ی Add page از کلید Page در منوی بالای Neobook

پس از این با پنجره ی تنظیمات صفحه ی جدید رو به رو می شوید (مانند تصویر زیر) :

ایجاد صفحه در نئوبوک

Number of Pages to Add : تعداد صفحات جدیدی که قصد ایجاد آن را دارید.

Insert New Pages : با انتخاب گزینه ی اول (Before “this page”)، صفحه ی جدید پیش از صفحه ای که داخل آن هستید، ایجاد می شود. با انتخاب گزینه ی دوم (After “this page”)، صفحه یجدید پس از صفحه ای که داخل آن هستید، ایجاد می شود. با انتخاب گزینه ی سوم (At the end of the publication)، صفحه ی جدید شما آخرین صفحه خواهد بود.

New Page titles begin with : نام صفحه ی جدید شما از این بخش تعیین می شود؛ توجه داشته باشید نام تکراری قابل پذیرش نیست.

پس از ایجاد صفحه ی جدید، برای ویرایش ویژگی های بصری آن کافیست در فضای خالی آن دو بار کلیک کنید یا بر روی نام آن در لیست صفحات کلیک راست کنید و گزینه ی Page properties را انتخاب کنید. سپس با پنجره ی زیر رو به رو می شوید :

تنظیمات صفحه در NeoBook

Page title : نام صفحه را تعیین می کند

Page Background : رنگ پس زمینه به سه شکل قابل انتخاب است :

     ۱- Solid color : تک رنگ

     ۲- Gradient : دو رنگ تلفیقی

     ۳- Wallpaper یا عکس

Transition Effect : افکت ورورد به صفحه را می توانید از اینجا انتخاب کنید و مانند آموزش جلسه ی قبل، هر افکت با سرعت های کم یا زیاد به نمایش در می آید.

 

دستور انتقال صفحات

پس از ایجاد صفحات مختلف، نیاز است که در صورت لزوم بتوان بین صفحات جا به جا شد. این دستور می تواند به هر شکل استفاده شود اما با توجه به آنچه که آموختید، یک کلید در صفحه ی اول ایجاد کنید و به بخش Actions کلید مراجعه کنید و از لیست کشویی دستورات پیشفرض، وارد بخش Navigation شوید؛ این گروه از دستورات تماما برای انتقال بین صفحات تعریف شده اند که هر کدام را به طور کامل شرح می دهیم.

GotoPage : در این دستور تنها باید نام صفحه را تایپ کنید > GotoPage "SecondPage"

GotoPageNum : در این دستور شماره صفحه مورد نظر را وارد کنید > GotoPageNum "2"

GotoPrevPage : این دستور نیاز به انجام هیچ کاری ندارد و تنها به صفحه ی پیشین بر می گردید

GotoNextPage : این دستور نیاز به انجام هیچ کاری ندارد و تنها به صفحه ی بعدی می روید

GotoFirstPage : این دستور شما را به صفحه ی اول اپلیکیشن برمی گرداند

GotoLastPage : این دستور شما را به صفحه ی انتهایی اپلیکیشن می برد

ReturnToPage : این دستور صفحه ای که داخلش هستید را بازآوری می کند

 

ایجاد دیالوگ

اگر تا به حال برنامه نویسی را تجربه نکرده باشید، تصور دقیقی از لفظ دیالوگ در این تخصص نخواهید داشت؛ دیالوگ ها یا همان پنجره های کوچک که برای ارور به کار می روند، معمولا از مجموعه قوانین کلی بهره می برند. دیالوگ ها بسته به نیاز برنامه نویس و کاربر، به دسته بندی های متفاوت تقسیم می شوند.

AlertBox "Neobook class" "Tile Soft Error"

MessageBox "Neobook class" "Tile Soft Message" "Not OK" "[MessageVar]"

InputBox "Let me" "Let me your name" "[NameVar]"

FileOpenBox "Open Tile Soft" "Tile Files|*.tls" "" "[FileVar]" "Multiple"

FileSaveBox "Tile Save" "Tile Files|*.tls" "" "[SaveVar]"

FolderBox "Select a Folder:" "[FolderVar]"


تهیه آموزش ویدیویی و فایل تمرین - ۱۵۰۰۰ تومان – این پادکست رو از شنوتو بشنوید! 


با این که در حال مطالعه ی آخرین جملات جلسه ی ششم این آموزش هستید، سوالی از خودتان بپرسید؛ آیا برنامه نویسی در Neobook پیچیده است؟ در این زبان برنامه نویسی خبری از دستورات و سینتکس های غیر قابل درک نیست و نزدیک ترین دستور ها به زبان انگلیسی محاوره ای را تجربه می کنید.

آیا در برنامه نویسی با Neobook از معادلات پیچیده ی ریاضی برای دستورات نامرتبط استفاده شد؟ ذخیره سازی یا ایجاد متغیر ها در دنیای مدرن برنامه نویسی، نیازی به بهره گیری از علم ریاضیات ندارد بلکه کامپیوتر ها و توسعه دهندگان آن آمده اند تا به دانشمندان دیگر علم ها از جمله ریاضی کمک کنند تا سوالات چند ساله ی بی جوابشان را حل کنند!

شما برنامه نویس هستید…


 

Share via