جهان پرچت، نشسته بر شانه های چهار فیل!

شاید تا به این لحظه به دلیل چهارچوب های عقیدتی، کمتر با نظریات و کتب چالش برانگیز ترجمه شده به فارسی مواجه شده باشید اما اگر از کتاب خوان های قهار باشید، بی شک با آثار سر پرچت یا بهتر بگوییم ترنس دیوید جان پرچت، آشنایی دارید.

در تعریف جهان، زمان و مکان معمولا زمانی که دیگر واحدی برای سنجش وجود نداشته باشد، از تخیالتی که این نویسنده ی بریتانیایی ابداع کرده است استفاده می شود؛ شاید در مراحل پایانی بازی Tasty planet با صحنه ی بلعیدن سیارات، کهکشان ها و لاکپشت های زمان برخورد کرده باشید و این بخشی از ایدئولوژی طنزآلود تری پرچت است که در کتاب Disc World یا جان تخت، متبلور می شود. اما بیایید تری پرچت، افکار و آثارش را دقیق تر بشناسیم!

 

زندگی تری پرچت و افکارش

تری پرچت

علاقه ی اروپایی ها به داستان های علمی آمیخته به خرافه، در آثار درخشان نویسندگان مطرحشان، نمایانگر است؛ دیوید پرچت و جی.کی. رولینگ را می توانیم رقبای جدی ساخت و پرداخت کتب علمی تخیلی و حتی خرافی بدانیم.

پرچت در سال ۱۹۶۸ در ۲۰ سالگی با لین پروس (Lyn Purves) ازدواج کرد و صاحب یک فرزند به نام ریانا پرچت شد.

شکل گیری اینگونه داستان های جذاب و پر کشش، نیازمند داشتن عقاید چالش برانگیز است؛ پرچت یک اومانیست است و همین ایدئولوژی کافیست تا مورد حمایت ویژه ی سلطنت بریتانیا قرار بگیرد. او در سال ۱۹۹۸ توانست نشان افتخار سلطنتی بریتانیا را برای خدمتش به ادبیات این کشور به دست بیاورد.

نشان سلطنتی یا امپراتوری بریتانیا، شامل ۵ مرتبه ی نظامی است که تری پرچت موفق به دریافت جایزه ی رتبه ی اول یعنی شوالیه عالی صلیب شد.

او به صورت آکادمیک ادبیات را در دانشگاه آموخته بود و در ابتدا به شغل خبرنگاری مشغول بود اما دکترای او به صورت افتخاری از چند دانشگاه پورتسموث، بث و… کسب شده بود.

زندگی پر افتخار پرچت شامل فراز های زیادی است که در ادامه به آن ها خواهیم پرداخت اما پس از ۸ سال درگیری با آلزایمر و پیش از مرگش در سال ۲۰۱۵، وصیت کرد که تمام آثار ناتمامش به شکل عجیبی از بین برود تا توسط اشخاص دیگری با بیان و تصور دیگری به اتمام نرسد؛ او از دوست صمیمی اش، نیل گیمن، خواست که هارد دیسک کامپیوترش که مملو از آثار مکتوب ناتمام بود، در وسط جاده ای قرار بگیرد و با قلتک از روی آن هارد عبور کنند و همین هم شد!

 

قصر خیال دیسک‌ورلد

شاید بزرگی این قصر را بتوان در ۴۰ رمان منتشر شده با نام دیسک‌ورلد یافت! این مجموعه متشکل از داستان های علمی و تخیلی مبتنی بر طنز است که با کسب تضمین و اعتبار از نویسندگان بزرگی همچون ویلیام شکسپیر، رابرت هاوارد و…، توانست مخاطبان خود را دو چندان کند.

دیسک‌ورلد، جهانی سورئال است که در آن زمین را براساس نظریه یونانیان باستان، تخت و صاف پنداشته است که چهار فیل عظیم‌الجثه، آن را حمل می کنند که همین فیل ها نیز بر پشت لاک پشت های اعظم قرار گرفته اند.

کتاب Disc World

در ابتدای متن به مقیاس تخیلی اندازه گیری جهان اشاره کردیم که در اصل همین لاک پشت های Great A’Tuin هستند. این لاک پشت و مفاهیم پشت آن، جذاب هستند و علت جذابیت‌شان، به چالش کشیدن باورهایتان از ابتدا تا به امروز است! چرا باید یک لاک پشت با این ابعاد در فضای بین مکان و زمان های مختلف شنا کند و به مقصد نامعلومی سفر کند؟ آیا این تخیلات پرچت مبنای علمی و حتی ریاضی دارد؟

دیسک‌ورلد خود به تنهایی یک استاندارد به تمام معنا برای بیان تخیل بشر است و می تواند تعریف درستی را برای انواع فیلم های علمی و تخیلی ارائه کند. در این مجموعه ی داستانی، تمام مخلوقات با قلم پرچت مورد تمسخر و شوخی قرار می گیرند تا جایی که این افراط، شما را به بستن کتاب وا می دارد.

به انتخاب رسانه های بریتانیا از جمله بی بی سی، دیسک‌ورلد در زمره ی ۱۰۰ کتاب برتر قرار دارد و به انتخاب مردم این کشور، این مجموعه ی سورئال، در لیست ۲۰۰ کتاب برتر جا می گیرد.

 

آثار تری پرچت در ایران

معروف ترین رمان تری پرچت که دیسک‌ورلد باشد، به همت انتشارات ویدا و ترجمه ی سرکار خانم آرزو احمی، در پنج جلد عرضه شده است.

همچنین پیش از این کتاب ایزدان خُرد نیز که سیزدهمین کتاب از رمان دیسک‌ورلد می باشد، با ترجمه ی سمیه کرمی و میلاد فرشته نژاد منتشر شده بود.

 

پاراگراف آخر

در دنیای نویسندگان و خوانندگان، رقابت آثار علمی تخیلی از داغ ترین رقابت هاست؛ همین طور در بریتانیا رقابت تری پرچت و جی.کی. رولینگ را می توان به نبرد خونین نویسندگان تشبیه کرد، نبردی که مبارزان آن، هری پاتر و آتوئین کبیر است!

رتبه امپراتوری بریتانیا برای تری پرچت

بی شک دستیابی پرچت به مقام شوالیه و امپراتوری بریتانیا، نیازمند به کارگیری مفاهیم فرا عقیدتی مانند اومانیست است.

اگر مایلید فهم خود از عقاید اکتسابی را به چالش بکشید، دیسک‌ورلد را بخوانید.


منبع :

اختصاصی تیله سافت

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Share via