رزمایش قطع اینترنت با رمز جزیره ایران، تافته جدا بافته

اگر امکان سفر به ۲۰۰ سال بعد وجود داشت، قطعا در کتب تاریخی می نوشتند که در سال ها قبل، موجوداتی می زیستند که وسایل ارتباطی زمان خود را مسدود می کردند و سپس با ابزاری به نام مسدود شکن یا همان فیلتر شکن، در همان وسایل ارتباطی فعالیت می کردند!

بیایید باهم فصل هایی از این کتاب تاریخ که از آیندگان به دستمان رسیده است را بخوانیم…

فصل اول – Facebook و Twitter فیلتر شدند

به سال ۸۸ در قرن چهاردهم هجری خورشیدی بود که چشم قوم پارس به فیلترینگ دو ابزار اجتماعی و ارتباطی Facebook و Twitter روشن گشت. در آن سال خسروان صلاح دانستند تا به منظور حفظ آرامش ملک خویش، دست کاربرانی که به شکل آزاد از این شبکه ی اجتماعی استفاده می کردند را قطع کنند!

در آن زمان که چندان اینترنت پر سرعت رایج نبود، کشف و فهم این که آیا فیلترینگ در دیگر سرزمین ها نیز معنا دارد یا خیر، غیر ممکن بود بنابراین اینترنتیون را متقاعد ساختند که در دیگر بلاد نیز، اینترنت و هر آنچه که در آن است، فیلتر می شود و آنان نیز باور کردند. اما از جایی که سنگ پای قزوین از رو نمی رود، جریان فیلتر شکن ها به راه افتاد و بهمنی ساخت.

چرا توییتر و فیسبوک فیلتر شدند؟

اینترنتیون دهه ۸۰ به هیچ وجه تنبل نبودند و از ساختن گروه های Facebook دست نکشیدند و به فعالیت های تو خالی شان ادامه دادند. از جایی که مردمان سرزمین پارس علاقه ی زیادی به شایعه پراکنی داشتند، قصه های کودکانه ای مانند کشف گنج قارون در استان فارس، طوفان مغناطیسی در نیمه شب، امواج کشنده ی موبایل و… را از همان زمان رایج ساختند.

فصل دوم – پیام رسان های اولیه، Nimbuzz – Viber – Line هم فیلتر شدند!

به دوره ای از تاریخ پا می گذاریم که در آن عجایب قرن اتفاق افتاد؛ نسل جدیدی از اینترنتیون که تنبل و تن پرور بودند، نتوانستند از امکانات فراوان نسل قبل شبکه های اجتماعی استفاده کنند، بنابراین به پیام رسان های جدیدتر از یاهو مسنجر رو آوردند. در بازه ی تاریخی بود که شاهد تولد نوادگان ناشایست اینترنت بودیم، Line ،Nimbuzz و Viber آمدند تا معادلات را بر هم زنند.

عضویت و تشکیل لشکر در این نسل از پیام رسان ها با ثبت شماره ی همراه صورت می گرفت و کافی بود تا سربازان نسل جدید در خوابگاه خویش، پا بر روی دیگر پایشان بیاندازند و با عکس های جعلی در پروفایلشان، پسر های ساده لوح را گول بزنند و شارژ ایرانسل بگیرند!

تاریخچه فیلترینگ شبکه های اجتماعی در ایران

در آن سال ها که خسروان برای فیلترینگ پیام رسان ها دلیل نمی آوردند، شب خسبیدند و در خروس خوان صبح، کلید فیلترینگ Viber را فشار دادند. البته گویا طبق ضرب المثلی کهن، ماست ها را داخل قیمه ها ریخته و گفتند که جد همسایه ی سازنده ی Viber، چند درصدی رگ و ریشه ی اسرائیلی داشته است و این دلیلی برای فیلترینگ وایبر بوده است.

در پی همین واقعه ی تاریخی، بار دیگر اینترنتیون به پیام رسان های Line و Nimbuzz هجوم بردند و آن ها نیز به سرنوشت تلخ هم دوره ی تاریخی خود، دچار گشتند.

فصل سوم – ماجرای دراماتیک تلگرام

وقایع تاریخی کور شدن فعالیت اینترنتیون ایران در پیام رسان های اولیه، منجر به رونق یافتن پیام رسان روس ها شد. در اواخر سال ۱۳۹۳ بود که لشکر کمی از این نسل با کنجکاوی فراوان به منظور فهم و به چالش کشیدن امنیت تلگرام، در آن قلمرویی راه انداختند. بازماندگان آن دوره ی تاریخی نقل کرده اند که ابتدا گروه های کم جمعیتی در تلگرام شکل گرفت که به دلیل کم جمعیتی این پیام رسان، اکثر اینترنتیون دهکده ی کوچک روس ها، به سادگی یکدیگر را می یافتند.

از ابتدای تولد فرزند خلف اینترنت، یعنی تلگرام، ادعای گران بهای امنیت آن مورد توجه منتقدین قرار گرفت؛ برادران دورف جایزه ی سیصد هزار دلاری را در نظر گرفتند که اگر بنی بشری توانست امنیت تلگرام شان را به چالش بکشد، این جایزه را ببرد که گویا با گذشت این سالیان طولانی، هنوز چنین اتفاقی رخ نداده است!

خسروان، با افزایش ویژگی های جذاب تلگرام، شاهد رشد عمده کاربران سرزمین پارس در آن بودند و این موضوع سال به سال بر نگرانی آن ها می افزود اما این که نگرانی آن ها از چه بود و چه سندی را برای اثباتش داشتند، در هیچ برگی از تاریخ به ثبت نرسیده است تا سال های ۹۶ و ۹۷ که بهانه ای تراشیدند و با حفظ صلاح و منافع ملک خویش، به قلمروی تلگرام حمله کردند.

شهرت ایرانیان بر این بود که هیچ گاه در تاریخ، این مردمان به هیچ سرزمین دیگری، حمله نجستند اما در دهه های ۸۰ و ۹۰ قرن چهاردهم بود که این شهرت از هم گسیخت و با حملات گسترده به مرز های مجازی، اعتبار خود را سوزاندند.

حمله به تلگرام با تصور پذیرش حقانیت بهانه های خسروان از سوی عوام مردم صورت گرفت اما گویا این بار محدودیت باعث افزایش استقبال اینترنتیون از تلگرام و فیلتر شکن شد تا جایی که دیگر هیچ مرزی برای فتح قلل اینترنت وجود نداشت.

در زمستان سال ۹۷ بود که رئیس جمهوریت اسلامی ایران، دکتر حسن روحانی به شکست فیلترینگ های بی امان اعتراف کرد اما این اعتراف نتیجه ای تاریک را رقم زد!

رزمایش قطع اینترنت

در هفتمین روز از یازدهمین ماه از نود و هفتمین سال از چهاردهمین قرن هجری خورشیدی، قصه ای سینه به سینه نقل شد که گویا از ذهن خیال پرداز یک کودک تراوش کرده بود؛ در این قصه روایت شده بود که طی یک رزمایش مجازی، با قطع دو ساعته ی خدمات اینترنتی برخی شرکت های پرداخت اینترنتی که سرور هایشان در خارج از خاک ایران بود، می کوشند تا استارتاپ ها و دیگر خدمات دهندگان مجازی را ترغیب کنند تا سرورشان را به داخل ایران بیاورند.

رزمایش قطع اینترنت

این در حالی بود که مدتی پیشتر فردی با دیدگاه طنازانه و ذهنی پریشان، بحث از تولید مثل به واسطه ی اینترنت را مطرح کرده بود و این موضوع، نقل مجالس پارسی زبانان گشته بود و گویا احتمال داده می شد که این رزمایش نیز یکی از راه های جلوگیری از حاملگی توسط اینترنت بوده است. اما دیری نپایید که وزیر ارتباطات آن دوره، خبر لغو این بازی را اعلام کرد.

خسروان + فیلتر شکن در توییتر

این خسروان بودند که مدعی می شدند ما مخالف آزادی اینترنت نیستیم و خودشان کلید فیلترینگ را می فشردند اما جالب تر آن جاست خود با اعلام غیر قانونی بودن فضای فیلتر شده، در همان جا فعالیت می کردند تا با مردم در ارتباط باشند!

این قصه از جایی زیباتر می شود که آن ها با تلاش هایی بی حاصل دست به ساخت نمونه ای بی کیفیت از ابزار های مجازی، پارسی زبانان را به این باتلاق بکشانند اما خودشان در توییتر، توییت می زدند و افشاگری می کردند…

در اینجا باید گفت: “بالا رفتیم ماست بود، پایین اومدیم دوغ بود، قصه ی ما دروغ بود”


1
دیدگاه بگذارید

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 دنبال کنندگان
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
یه دیوونه Recent comment authors
  Subscribe  
Notify of
یه دیوونه
Guest
یه دیوونه

بگو رزمایش جلوگیری از حاملگی توسط اینترنت :)))))))

Share via