موبایل گرافی یاد بگیرید! جلسه ی دوم

به دومین جلسه از آموزش عکاسی با موبایل یا موبایل گرافی خوش آمدید. در آموزش جلسه ی قبل با اصطلاحات عمومی عکاسی و نیاز های اولیه آشنا شدید و حالا زمان آن فرا رسیده است تا به صورت جدی تر وارد میدان شوید. در این جلسه قصد داریم تا با ابزار های اصلی و جانبی نرم افزاری و سخت افزاری یک عکاسی خوب با موبایل آشنایتان کنیم.

 

فعال سازی خطوط مشبک برای ترکیب بندی صحیح

خطوط مشبک در عکاسی

خیلی از افراد با داشتن علم عکاسی و تلاش برای بهتر شدن قادر به گرفتن عکس های عالی نیستند که علت آن رعایت نکردن اصول ترکیب بندی در عکاسی است. شاید برای شما این سوال  پیش آمده باشد ترکیب بندی در عکاسی چیست؟ در پاسخ باید بگوییم ترکیب بندی یک استاندارد است که با آن می توانید یک عکس بی نقص و عالی بگیرید. با رعایت اصول ترکیب بندی شما قادر خواهید بود توجه بیننده را به سوژه مورد نظرتان در تصویر جلب کنید، به گونه ای که بیننده عکس فقط به سوژه مورد نظرتان توجه کند. در مقاله های بعد اصول ترکیب بندی در عکاسی را به صورت کامل به شما آموزش خواهیم داد.

برای فعال سازی خطوط مشبک، ابتدا وارد تنظیمات دوربین گوشی تان شوید و از بخش Grid Lines خطوط مشبک را فعال کنید. (این مراحل با توجه به نوع سیستم عامل و مدل گوشی ممکن است متفاوت باشد.)

 

از لنز های مختلف برای گرفتن عکس در سبک های مختلف استفاده کنید

لنز های مناسب موبایل گرافی

شاید این بخش برای شما تازگی داشته باشد و تعجب کرده باشید! با پیشرفت تکنولوژی و به تکامل رسیدن دوربین گوشی های هوشمند، برای جدی گرفتن عکاسی با موبایل، لنز هایی برای عکاسی ساخته شد که اگر علاقه داشته باشید میتوانید با توجه به سبک مورد علاقه، لنز های مناسبی تهیه کنید. بهتر است در اینجا یادی کنیم از مثال قدیمی “در هر گرانی حکمتی نهفته است!” پس اگر دنبال کیفیت خوب هستید به فکر تهیه لنز های ارزان قیمت نباشید.

شاید با سبک های مختلفی که با توجه به لنز های مختلف استفاده میشوند آشنایی نداشته باشید، پس مطالب زیر را از دست ندهید:

  • Macro

عکاسی ماکرو

تا به حال برای شما پیش آمده که خواسته باشید از یک جسم از فاصله نزدیک، مثل چشم و یا حشرات عکس بگیرید؟ مطمئنا با چند بار تلاش به این نتیجه رسیده اید که این کار با دوربین گوشی تان امکان پذیر نیست، اما با استفاده از لنز های Macro می توانید به راحتی این کار را انجام دهید.

 

  • Wide

عکاسی با لنز Wide

برای عکس گرفتن از مناظر هر چه دید وسیع تری نسبت به منظره در عکس باشد، عکس زیبا تر خواهد بود. برای این کار استفاده از حالت پاناروما کار خلاقانه ای است، اما با این کار شما قادر به استفاده از حالت دستی در دوربین گوشی تان نیستید، برای حل این مشکل از لنز های Wide استفاده می شود.

 

  • Fisheye

عکاسی با لنز Fisheye

این لنز دیدی مانند چشم ماهی به شما می دهد. شاید با یک بار امتحان کردن این لنز برای گرفتن ثبت عکس، ناامید شوید زیرا سوژه های خاصی را می طلبد که البته با کمی خلاقیت می توانید عکس های فوق العاده بگیرید.

از تجربیات و نظراتتان بگویید تا دوستان هم استفاده کنند.

این پادکست رو از شنوتو بشنوید!


 

1
دیدگاه بگذارید

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 دنبال کنندگان
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
موبایل گرافی یاد بگیرید! جلسه ی سوم | Tile Soft Recent comment authors
  Subscribe  
Notify of
trackback

[…] سومین جلسه از آموزش موبایل گرافی است و تا اینجا در جلسات قبلی آموختید که چگونه از ابزار های جانبی سخت افزاری مانند […]

Share via