معرفی و بررسی اپلیکیشن MrTehran؛ تهران در هدفون شما!

موسیقی از عناصر جدا ناپذیر زندگی بشر از ابتدا تا کنون بوده است و بارها و بارها در قالب های مختلف سرود های شادی، مذهبی، مارش نظامی و… تغییر شکل داده است. اصلی ترین ویژگی اصلی موسیقی که باعث شد تا در نظر ذهن مقتصد استیو جابز فقید جلوه کند، چهره ی دو وجهی آن است؛ موسیقی علاوه بر این که یک هنر و زبان مشترک برای تمام انسان هاست، یک بازار اقتصادی پر سود است که باید ساماندهی می شد.

در دوران رونسانس و سپس شکل گیری موسیقی فاخر اروپایی، موسیقی با توانایی علمی و هنری خود، ثروت خلق می کرد اما در عصر اینترنت که تازگی یک اثر موسیقایی تنها یک هفته عمر دارد، کسب ثروت از آن، نیاز به از تعریف اقتصاد موسیقی را دارد.

با عبور از عرضه ی فیزیکی موسیقی در قالب های صفحات گرامافون، نوار کاست و CD ها، عرضه ی دیجیتالی موسیقی بیش از پیش به انتشار غیر قانونی آثار هنری دامن زد تا زمانی که استیو جابز، تصمیم به تولید و عرضه ی فروشگاه مجازی موسیقی گرفت تا به این اقتصاد سردرگم، جهت بدهد و iTunes، سرویس پیش کسوتی است که جریان دیگر سرویس های استریم و فروشگاهی موسیقی را راه انداخت.

این پادکست رو از شنوتو بشنوید! این پادکست رو از Castbox بشنوید!

بعد از عرضه و فراوانی فروشگاه های موسیقی خارجی و به دنبال آن محدودیت های مختلف عرضه ی آثار ایرانی در آن ها، شاهد رشد سرویس های مشابه ایرانی در داخل و خارج از کشور بودیم که می توان به رادیو جوان، بیپ تونز و MrTehran اشاره کرد. پس بحث ما در مدار سرویس ایرانی MrTehran خواهد چرخید.

نرم افزار MrTehran

هر بار که نرم افزار را اجرا کنید با یک وکتور جذاب از نوازندگان ساز های مختلف رو به رو می شوید اما لازم است که در ابتدای این بررسی، یک نشانه بگذاریم تا در ادامه بیشتر این نشانه را زیر ذره بین ببریم؛ نرم افزار MrTehran با هویت نه چندان مشخص از سازندگانش، به هدف ارتقاء فرهنگ اقتصاد موسیقایی فعالیت خود را آغاز کرده است که در عمل کمی پارادوکس وجود دارد.

 

صفحه ی اصلی و بخش ها

نرم افزار مستر تهران

در دنیای اپلیکیشن ها هم مانند دنیای واقعی مفهوم ویترین بیانگر محتوای جذابی است که کاربر قرار است به قلب آن نفوذ کند بنابراین صفحه ی اصلی نرم افزار MrTehran از ویترین جذابی برخوردار است و کاربر را مشتاق شنیدن می کند.

در اسلایدر بالای نرم افزار شاهد آلبوم ها و سینگل ترک هایی هستید که براساس فاکتور های زمان، میزان شنیده شدن، لایک و کامنت به صورت خودکار انتخاب شده اند. اما در زیر آن می توانید جدیدترین سینگل ترک های منتشر شده را بشنوید.

در قسمت هدر سه عنصر سفید رنگ نظر کاربران را به سمت خود می کشانند؛ اولین کلید در سمت راست بیانگر رنکینگ است که با ورود به آن، با صفحه ی جدیدی مواجه می شوید (تصویر سمت راست) که برترین آهنگ ها، براساس بیشترین پخش و لایک و عنصر زمان دسته بندی شده اند.

در قسمت فوتر ثابت صفحه ی اصلی و دیگر صفحات، از زبان طراحی استاندارد iOS استفاده شده است و آیکون ها به سادگی بیانگر کارکرد خود هستند.

 

پلیر

موزیک پلیر MrTehran

از ویژگی های مهم و جذاب MrTehran، موزیک پلیر حرفه ای و مجهز آن است. در هنگام راه اندازی اولیه ی نرم افزار از شما خواسته می شود تا کیفیت استریم موسیقی را انتخاب کنید اما به صورت جداگانه امکان انتخاب کیفیت هر آهنگ وجود دارد. افزودن هنرمند به لیست علاقه مندی ها، لایک کردن، دانلود و لیست منو، از دیگر امکانات موزیک پلیر است. در لیست منو، تمام امکانات لازم در اختیار شماست (افزودن به پلی لیست، مشاهده نظرات، مشاهده لایک ها، اشتراک گذاری، اکولایزر و صدا و…)

البته این پلیر به امکانات رایج مجهز است اما اگر علاقه به تنظیم دستی صدا دارید، کافیست انگشتتان را روی کلید مجازی ولوم نگه دارید تا در یک لحظه، صدا به بالاترین حد خود برسد!

هر آهنگ در حال پخش، لیستی از دیگر آهنگ های مشابه را در پایین خود به همراه دارد که می تواند هم سبک یا از یک هنرمند باشد.

اما برای کامنت گذاشتن ابزار کاملی در اختیارتان هست تا با هر اموجی که خواستید و هر مقدار که مد نظرتان است، نظرتان را به اشتراک بگذارید.

 

هنرمندان

معرفی نرم افزار MrTehran

اگر علاقه به شنیدن آثار یکی از خوانندگان محبوبتان دارید، تفکیک آثار براساس یک هنرمند خاص، یک انتخاب منطقی است که در دومین بخش از نرم افزار MrTehran در اختیار کاربران قرار گرفته است. در این لیست، می توانید هنرمندانی که به لیست علاقه مندی هایتان اضافه کردید را مشاهده کنید و ببینید کدام هنرمند در حال حاضر بیشترین توجه عمومی را سمت خود جلب کرده است.

در ادامه ی این بخش، به دو گزینه ی مهم برخورد خواهید کرد؛ هنرمندان به یاد ماندنی، لیستی از آثار خوانندگان فاخر را به شما نمایش می دهد و دی جی های اختصاصی، هنرمندانی هستند که به صورت رسمی با تیم MrTehran همکاری دارند و اکثرا در زمینه ی تولید پادکست فعالیت می کنند.

 

موزیک های برجسته

بررسی نرم افزار MrTehran

حقیقت این است که باید بگوییم بخش موزیک های برجسته با نمودار بهترین ها که در صفحه ی اصلی بود، تفاوت چندانی در عملکرد نمی کند و در اینجا می توانید آثار برتر را براساس علایق خود، بیشترین لایک، بیشترین دانلود، بیشترین پخش و شنیدن، مشاهده کنید اما در کنار این انتقاد باید به آخرین گزینه ی این صفحه اشاره ی ویژه کرد؛ موسیقی در سفر یا بهتر بگوییم سرویس پیشنهاد موسیقی براساس مکان فعلی شما! این لیست موسیقی هایی که در منطقه ی جغرافیایی شما بیشتر از مناطق دیگر مورد توجه بوده است را نمایش می دهد.

 

پلی لیست

پلی لیست در نرم افزار MrTehran

شنوندگان حرفه ای موسیقی، معمولا برای خود آهنگ هایی را به صورت ویژه نگه داری می کنند و گوش می دهند که به این آهنگ ها، اصطلاحا پلی لیست می گویند. در MrTehran بخش ویژه ای برای پلی لیست های شخصی شما و دیگر کاربران در نظر گرفته شده است که می توانید علاوه بر موسیقی های مورد علاقه ی خود، پلی لیست دیگر کاربران را بشنوید یا پلی لیست خود را نیز به اشتراک بگذارید!

 

جستجو

اگر برنامه نویس باشید، خوب می دانید که ساختن یک موتور جستجوگر داخلی برای نرم افزار کار نسبتا سختی است بخصوص اگر مورد جستجو، قابل تفکیک با فاکتور های مختلف باشد اما MrTehran به خوبی امکانی را فراهم کرده تا به صورت کلی یا تخصصی به دنبال آثار مختلف بگردید.

اگر به صورت تخصصی به دنبال یک هنرمند یا یک آهنگ خاص هستید، به سادگی می توانید مورد جستجوی خود را به یکی از این دسته بندی ها محدود کنید تا سریعا به خواسته تان برسید.

 

پروفایل و تنظیمات

نرم افزار موسیقی مستر تهران

شاید با ورود به حساب کاربری خود در MrTehran با خودتان بگویید تفاوت چندانی بین این نرم افزار و رقبایی مانند رادیو جوان وجود ندارد و دقیقا صحیح فکر کرده اید. اما صفحه ی تنظیمات با توجه به قابلیت های متنوع MrTehran با گزینه های مناسبی رو به رو هستید. یکی از مزایای این نرم افزار، انتخاب رابط کاربری فارسی و تنظیمات جلوه های بصری جذاب نرم افزار است. با فعال کردن گزینه ی “پس زمینه بلوری”، کاور هر آهنگ در حال پخش به صورت تار در کل نرم افزار قابل مشاهده است.

 

آیا MrTehran واقعا حامی هنرمندان است؟

زمانی که MrTehran را برای اولین بار اجرا می کنید، در بین تعهد نامه ها، توضیحاتی درباره ی امنیت مالی هنرمندان مطرح شده است که با قرار گرفتن لینک خرید آثار از فروشگاه های معتبر موسیقی، MrTehran به حمایت از موسیقی هنرمندان می پردازد اما آیا این ایدئولوژی به واقعیت پیوسته است؟

دانلود و خرید آهنگ از MrTehran

پاسخ یک کلمه است و آن، خیر می باشد. در قیاس با نمونه های داخلی که در زمینه ی ارائه ی خدمات مجازی موسیقی فعالیت می کنند مانند بیپ تونز، از نرم افزار MrTehran نیز انتظار حمایت مستقیم می رود. به طور مثال وارد یکی از آلبوم های جدیدا منتشر شده ی نرم افزار MrTehran بشوید تا ببینید چگونه امکان دانلود رایگان تمام ترک ها با بالاترین کیفیت وجود دارد و حتی بعضا لینک خرید آثار از دیگر فروشگاه ها وجود ندارد!

 

MrTehran در مقابل رادیو جوان

رقیب بی نام و نشان داخلی رادیو جوان، رسما جنگ را در کوس فریاد می زند.

رادیو جوان مدت هاست که با طراحان کاور در کلنجار حفظ اصالت طرح کاور است اما به غیر این سرویس تقریبا تمام سایت ها و اپلیکیشن های دیگر از جمله MrTehran به غیر از حفظ و احترام به حقوق خوانندگان آهنگسازان، به حقوق طراحان کاور نیز بها می دهد.

از طرفی از بابت توانایی تکنیکی اجرایی هر دو اپلیکیشن، تفاوت های زیادی وجود دارد؛ بخش های مختلف نرم افزار رادیو جوان مبتنی بر Web view است که هم از بابت اجرا و هم از بابت امنیت برای کاربران مشکلاتی را به وجود می آورد در حالی که MrTehran تمام بخش های مربوط به اجرای کاربر، در داخل اپلیکیشن اتفاق می افتد و یکپارچگی مناسبی در آن برقرار است.

با این که اطلاعات دقیقی از تیم اجرایی MrTehran در دسترس نیست اما با توجه به سرعت مناسب اتصال اپلیکیشن به سرور، احتمال می رود تجهیزات فنی سرور های این اپلیکیشن در ایران مستقر باشد و این موضوع به افزایش سرعت استریم موسیقی کمک می کند اما رادیو جوان به دلایل مختلف از جمله فیلترینگ، از سرعت و کیفیت مناسبی برخوردار نیست.

اما ترازوی قضاوت هر دو اپلیکیشن در این نقطه با یک دیگر برابر می شود؛ نمایش تبلیغات فراوان و عدم رعایت دقیق حق کپی رایت، از مشکلات رادیو جوان و MrTehran است.

این پادکست رو از شنوتو بشنوید! این پادکست رو از Castbox بشنوید!

در انتها

اپلیکیشن MrTehran از جمله سرویس های خلاق و موفقی است که از ابتدا با کمترین خطا و نقص وارد میدان رقابت شد، بنابراین انتظارات را بالا برده است. همچنین نسخه ی تحت وب این اپلیکیشن چیزی از نسخه ی موبایل کم ندارد.

مزایا

معایب

سرعت مناسب اتصال به سرور نبود لیست موزیک ویدیو
اکولایزر صدا تبلیغات زیاد
رابط کاربری فارسی عدم رعایت حق کپی رایت
انتخاب کیفیت پخش و دانلود
تاریخ شمسی انتشار آهنگ
انتشار راحت آهنگ

دانلود از گوگل پلی دانلود از مایکت


اختصاصی تیله سافت


 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Share via