موبایل یا جادویی ارتباط جهانی

یکی از تاثیرگذارترین و پرکاربردترین تکنولوژی هایی که بشر موفق به اختراع آن شده، تلفن همراه یا همان موبایل می باشد. در واقع می توان ادعا کرد با اختراع موبایل و سپس راهیابی اینترنت به آن، جهان تبدیل به دهکده ای کوچک شد که در هر لحظه انسان ها در هر نقطه ای در جهان می توانند با یکدیگر مرتبط باشند و دیگر مسافت و فاصله بین آن ها معنایی ندارد. موبایل هم مثل هر اختراع دیگر راهی طولانی و دشوار را طی کرده تا از شکل ابتدایی و با امکانات اندک به صورت کاملا پیشرفته و مملو از تجهیزات و امکانات امروزی برسد. قطعا تا همین چند سال گذشته برای همه ما غیر قابل باور بود که وسیله به این کوچکی و با وزنی بسیار اندک بتوانند همانند یک کامپیوتر عمل کند و این همه خدمات و امکانات را در اختیار ما بگذارد زیرا این وسیله چند گرمی خود شامل کامپیوتر، دوربین فیلم برداری و عکاسی، تلفن، پخش کننده موسیقی و غیره می باشد. با تیله سافت همراه باشید تا سیر تکامل این وسیله جادویی را با هم مرور کنیم.

 

سیر تلاش ها برای دستیابی به گوشی های غیر ثابت

گوشی بیسیم ناتان استابلفیلد

در سال ۱۹۰۸ فردی به نام ناتان استابلفیلد (Nathan Stubblefield) دستگاهی را اختراع کرد که تنها یک گوشی وایرلس با برد کوتاه بود. در سال ۱۹۱۰ لارس ماگنوس اریکسون (Lars Magnus Ericsson) تلفنی را در اتومبیل خود نصب کرد که هر گاه متوقف می‌شد با یک جفت سیم بلند تلفن اتومبیل خود را به شبکه تلفن محلی متصل می کرد و در این هنگام تماس تلفنی برقرار می شد. اولین بار در طی جنگ جهانی اول ارتش آلمان گوشی های بیسیم را در قطار های نظامی خود بین برلین و سوسن (Zossen) آزمایش کرد. در سال ۱۹۲۶ برای اولین بار مسافران ترن های درجه یک که بین برلین و هامبورگ رفت و آمد می‌کردند و همچنین خطوط هواپیمایی مسافربری از تلفن های رادیویی استفاده می‌کردند. طی جنگ جهانی دوم نیروهای نظامی سرتاسر دنیا از تلفن های رادیویی استفاده می‌کردند. اوایل دهه ۴۰ میلادی گیرنده‌های رادیوی قابل حمل در اختیار همگان قرار گرفت و امکان ارتباط در میادین جنگ در تمام دنیا به وجود آمد.

آنتن تلفن های رادیویی آلمان

در اوایل دهه ۴۰ میلادی شرکت موتورولا یک تلفن رادیویی ساخت که قابلیت تماس دو طرفه داشت و درون یک کوله پشتی جا می‌گرفت. هم این شرکت بعدها یک تلفن رادیویی دیگری ساخت با ابعاد نسبتا بزرگ به اندازه بازوی انسان که قابل حمل بود و کاربرد نظامی داشت و نامش را هندی تاکی (Handie Talkie) گذاشتند.

موتورولا هندی تاکی

در همین سال ها بود که محققین شرکت بل (Bell) به این فکر افتادند تا گوشی های متحرک برای خودروها بسازند. این فناوری به کاربران این امکان را می داد تا از داخل اتومبیل خود ارتباط تلفنی برقرار کنند. در ۱۷ ژوئن ۱۹۴۶ شرکت بل سرویس گوشی همراه داخل اتومبیل خود را در میسوری (Missouri) آمریکا ارائه کرد. چند هفته بعد در رقابت با شرکت بل، شرکت AT&T سرویسی را تحت عنوان سرویس تلفن موبایل یا متحرک ارائه نمود. این سرویس چند کانال ارتباطی را در محدوده ای کوچک در اختیار کاربران می‌گذاشت. سپس این دو شرکت تکنولوژی سلولی را عرضه کردند که باعث می شد تا از کانال های فرکانسی بتوان چندین بار استفاده کرد. البته این دست آورد تا دهه ۶۰ میلادی عملی نشد.

در سال ۱۹۵۷ یک مهندس جوان روسی به نام لئونید کوپریانوویچ (Leonid Kupriyanovich) تلفن رادیویی کوچکی ساخت به نام LK-1 که در مقیاس با دیگر تلفن های رادیویی هم دوره خود کوچک بود و وزن کمی حدود سه کیلو گرم داشت. این تلفن مجهز به یک آنتن و شماره گیر بود که می‌توانست کاربر را از فاصله ۲۰ تا ۳۰ کیلومتری به ایستگاه مرکزی محلی مخابراتی متصل کند. او موفق شد سال بعد وزن این تلفن رادیویی را به فقط ۵۰۰ گرم برساند.

تلفن رادیویی لئونید کاپریانوویچ

بیشتر بین سال‌های ۱۹۵۷ تا ۱۹۶۱ روس ها گوشی‌های متحرک قابل حملی ساختند که به راحتی در دست جا می شدند که به آنها Altai می‌گفتند. در سال ۱۹۶۰ شوروی سرویس تلفن همراه خود را در شهر مسکو راه اندازی کرد و تا سال ۱۹۷۰ در ۳۰ شهر دیگر این کشور گسترش داد.

تلفن متحرک آلتائی

فکر آزاد کردن تلفن از حالت ثابت و استفاده آن در هر مکان از دهه ۶۰ میلادی و در کشورهای اسکاندیناوی پایه‌ریزی شد. کشورهای سوئد، دانمارک و فنلاند از پیشگامان تلفن های داخل خودرو در جهان بودند که در اواخر دهه ۶۰ میلادی به جهان عرضه و در پی این موفقیت این کشورها در صدد بر آمدند تا این سیستم را گسترش دهند. این فناوری در سال ۱۹۷۵ میلادی از سوی کشورهای اسکاندیناوی با سیستم آنالوگ به دست مصرف‌کننده رسید.

در اروپا هم از سال ۱۹۵۲ شبکه رادیویی موبایل شکل گرفت. در آلمان غربی دو شبکه معروف A-NetZ در سال ۱۹۵۲ و در سال ۱۹۷۲ B-NetZ از معروف ترین این شبکه ها بودند؛ OLT هم شبکه مورد استفاده ی کشور نروژ بود. در بریتانیا اولین فردی که توانست است از فناوری تلفن پرتابل استفاده کند، شاهزاده فیلیپ بود که می توانست در هر لحظه از طریق این سیستم که در ماشین آستون مارتین نصب شده بود با ملکه انگلیس تماس برقرار کند که این پدیده در آن زمان کاملا عجیب بود. تا پایان دهه ۶۰ میلادی فناوری های زیادی ابداع شدند که سعی داشتند مشکل حوزه پوشش دهی آنتن را برطرف کنند مثل فناوری Hand Off که توسط پژوهشگران آزمایشگاه Bell ارائه شد ولی تمام این دستاوردها کامل نبودند و نمی توان آنها را در گروه گوشی های موبایل امروزی که از فناوری ارتباطات سلولی استفاده می کنند، برشمرد.

سالهای اولیه دهه ۷۰ میلادی، نقطه ی عطفی در تاریخچه موبایل به شمار می رود چرا که در آن سال‌ها رقابت سختی بین شرکت های موتورولا و Bell به وجود آمده بود و هرکدام تمام تلاش خود را می کردند تا نخستین شرکتی باشند که گوشی موبایل با ویژگی‌های مشابه امروزی را بسازند. سر انجام در سال ۱۹۷۳ مارتین کوپر که پژوهشگر ارشد شرکت موتورولا بود، موفق شد اولین گوشی موبایل را با نام DynaTAC 8000X بسازد.

اولین گوشی موتورولا

 

با پدر گوشی های موبایل بیشتر آشنا شوید

مارتین کوپر (Martin Cooper) در تاریخ ۲۶ دسامبر سال ۱۹۲۸ در شهر شیکاگوی ایالات متحده آمریکا متولد شد. ایده ساخت گوشی های موبایل یا همان تلفن همراه یا متحرک زمانی به دکتر مارتین کوپر الهام شد که او در حال تماشای مجموعه تلویزیونی علمی – تخیلی پیشتازان فضا بود؛ در این مجموعه شخصیت اصلی با یک گوشی بی سیم صحبت میکرد و بدین شکل دکتر کوپر تصمیم گرفت تا ایده خود را عملی کند. سر انجام دکتر مارتین کوپر ۴۴ ساله در تاریخ ۳ آوریل ۱۹۷۳ یا ۱۴ فروردین ۱۳۵۲ اولین نمونه تلفن همراه خود را به خیابان های شهر نیویورک آورد. برای عابرانی که از کنار او میگذشتند بسیار شگفت انگیز و باور نکردنی بود که فردی با یک وسیله دستی و بدون سیم در حال صحبت کردن می باشد.

اولین موبایل ساخته شده توسط مارتین کوپر

مارتین کوپر در مصاحبه‌ای خاطراتش را اینگونه بازگو می کند:

یادم می آید که در حال قدم زدن در خیابان با تلفن همراه خود صحبت می‌کردم و مردم هم با تعجب به من نگاه می‌کردند. در آن زمان گوشیهای بیسیم هم نبودند چه برسد به گوشی‌های همراه. آن روز من تماس‌های زیادی برقرار کردم یک بار هم در حال عبور از خیابان با یکی از گزارشگران رادیویی نیویورک تماس برقرار کردم که شاید یکی از خطرناکترین کارهایی باشد که در طول عمر خود انجام داده ام.

در در آن زمان آقای کوپر مدیر کل بخش سیستم‌های ارتباطی موتورولا بود. جالب است بدانید دکتر کوپر اولین تماس تلفنی خود را با دکتر Joel S. Engel، رئیس تحقیقات در شرکت تلفن همراه آزمایشگاه Bell که رقیب اصلی او بود، برقرار کرد؛ کوپر با دفتر او تماس گرفت تا اعلام کنند که موتورولا در رقابت برای ساخت اولین گوشی موبایل جهان Bell را مغلوب کرده است.

حتما داستان مشهور نخستین تماس تلفنی که الکساندر گراهام بل با دستیارش واتسون برقرار کرد را شنیده اید که گفت آقای واتسون اینجا بیایید من به کمک شما نیاز دارم. اما محتوای نخستین تماس موبایل کوپر با رقیبش انگل چنین بود:

جوئل من مارتین کوپر هستم. من با تو با یک تلفن سلولی تماس میگیرم. یک تلفن سلولی واقعی. یک تلفن سلولی دستی قابل حمل.

سپس مارتین کوپر به خبرنگاران اجازه داد تا از این گوشی موبایل استفاده کنند تا به آنها اثبات شود که اختراع شرکت موتورولا واقعی است. ساخت تلفن همراه همواره رویایی آقای کوپر بود. حتی زمانی که جیمز باند هم فکر نمی کرد بتواند خارج از اتومبیلش است تلفن استفاده کند. هرچند افراد ثروتمند در خودروی خود می توانستند تلفن نصب کنند اما این تلفن ها نیاز به تجهیزات جانبی زیادی داشتند تا بتوانند ارتباط برقرار کنند.

مارتین کوپر بنیانگذار ArrayComm است که در دره سیلیکون (Silicon Valley)، قطب فناوری جهان قرار دارد. مدیریت این شرکت را هم خود کوپر برعهده داشت. فعالیت شرکت ArrayComm در زمینه فناوری آنتن های هوشمند و ارتقاء کیفیت شبکه های بی سیم می باشد و هم اکنون نیز در حالت تحقیق و توسعه شبکه ۵G می باشد. مارتین کوپر اعتقاد دارد دنیای بی سیم دنیای آزادی است. دنیای رها شدن از قید و بندهای تلفن ثابت؛ دنیایی بی سیم و موبایل به انسان این قابلیت را می دهد که هر جایی که می‌خواهد باشد. تلفن همراه زندگی مردم را بهتر می کند و راحتی بیشتری می دهد.

اولین گوشی موبایل جهان یا همان DynaTAC 8000X به تلفن آجری ملقب بود. چرا که این گوشی ارتفاعی حدود ۲۰ سانتیمتر و وزنی حدود ۲ کیلوگرم داشت و قیمت این گوشی ۴ هزار دلار بود و دارای ۳۰ مدار الکترونیکی و یک باتری که ۱۰ ساعت طول می‌کشید تا شارژ شود در حالی که تنها نیم ساعت می توانستند از آن استفاده کند. از زمانی که اولین تماس تلفنی با موبایل برقرار شد ۹ سال طول کشید تا توسعه شبکه موبایل و مراحل قانونی استفاده از وسایل ارتباطی بی‌سیم برای عموم مردم فراهم شود.

اولین شبکه تلفن متحرک NMT یا Nordic Mobile Telephone از سوی کشورهای اسکاندیناوی عرضه شد و سپس در سال ۱۹۸۳ آمریکا سیستم NMT را روانه بازار کرد. کشور ژاپن سومین کشوری بود که سیستم سیار خود را با ویژگی آمریکایی – اسکاندیناوی به نام HCMS عرض کرد و سپس سیستم NTT با قابلیت اتصال شبکه را ایجاد کرد.

در سال ۱۹۸۳ یا ۱۳۶۲ بود که گوشی DynaTAC با وزن ۴۵۰ گرم رسما وارد بازار آمریکا شد. در سال ۱۹۸۹ بود که ورود گوشی های موبایل در سریال های تلویزیونی باعث استقبال جوانان آمریکایی است از این تکنولوژی نوین شد. در سال ۱۹۹۱ اولین تلفن همراه تولید انبوه یعنی Nokia 1011 وارد بازار شد که می توانست ۹۹ شماره را ذخیره کند.

نوکیا 1011

 

ورود اینترنت به موبایل

بدون شک یکی از بزرگترین و جریان ساز ترین اختراعات بشر، اینترنت می باشد. در سال ۱۹۸۶ شبکه جهانی اطلاع رسانی اینترنت، فراگیرترین شبکه اطلاع رسانی بین‌المللی آغاز به کار کرد. اینترنت توانست مرز بین ملت‌ها و کشورها را در هم بشکند و دنیا را به دهکده جهانی تبدیل کند.

موبایل هم مانند هر اختراع دیگر سیر تکاملی را در طول سال‌های متمادی طی کرده و به تدریج و در سالیان اخیر با سرعتی که کهکشانی تکامل یافته و پیشرفته تر شده است. رقابت بین کمپانی های مختلف در تولید گوشی های کارآمدتر و زیباتر با امکانات مختلف باعث شده تا آنها بتوانند گوی سبقت را در بازار جهانی از یکدیگر بربایند. از جمله معروف ترین این کمپانی ها می توان اپل، سامسونگ، ال جی، سونی، نوکیا، هواوی و… را نام برد. گوشی های اولیه تنها شامل یک نمایشگر ساده و شماره گیر بودند و به تدریج و بنابر نیاز کاربران امکانات دیگری به آنها افزوده شد. در اینجا قصد داریم تا اطلاعات جامعی از سیر تکاملی موبایل و امکانات آن در اختیار شما قرار دهیم.

نمایشگر های اولیه

با ابداع اولین موبایل توسط موتورلا و نیاز یکپارچه سازی بدنه ی موبایل با شماره گیر ها و نمایشگر اعداد، پای نمایشگر های Seven Segment به این دستگاه باز شد؛ همانطور که می دانید طراحی این نوع نمایشگر برپایه ی نمایش عدد ۸ است و به سختی می توان به غیر از نمایش عدد، از آن ها کار دیگری را انتظار داشت. پس از آن و در انتهای دهه ی ۸۰ میلادی و با ورود به دهه ی ۹۰، با نمایشگر های LCD مونوکروم تک رنگ آشنا می شویم که نمونه ی دو خطی آن در نوکیا ۱۰۱۱ به کار رفته است.

اما با گذشت یک دهه ی دیگر و با گسترش نیاز کاربران و کاربرد موبایل ها، نسل نمایشگر های LCD مونوکروم مجهز به ترکیب رنگ ۲۵۶ تایی شدند تا بتوانند تصاویر با کیفیت تر رنگی را نمایش دهند.

پیش از ورود به نسل گوشی های هوشمند و در آخرین بازمانده های گوشی های ساده، شاهد به کارگیری نمایشگر های LCD بودیم که بیشتر در گوشی های تاچ اولیه به کار گرفته می شدند (مثل Samsung Star TV (S5233. در سال های بعد از معرفی آیفون و دیگر گوشی های رقیب، به کارگیری نمایشگر های LCD رایج تر شد و همچنین طی این سال ها با بزرگتر شدن ابعاد نمایشگر ها، نیاز به افزایش نیت روشنایی و تراکم پیکسل بیش از پیش احساس می شد و این بخشی از محدودیت های نمایشگر های LCD بود.

بنابراین در سال ۲۰۰۸، کمپانی های تولید کننده ی تلویزیون از جمله سامسونگ و ال جی، تحقیق و توسعه ی نمایشگر های گوشی با بهره مندی از تکنولوژی LED را آغاز کردند و سپس پای تکنولوژی نسبتا اختصاصی نمایشگر های سامسونگ با نام Super AMOLED به گوشی های این کمپانی باز شد. نمایشگر های AMOLED از آن زمان تا به امروز در زمره ی پر طرفدار ترین نوع نمایشگر ها قرار گرفته است و علاوه بر کیفیت بالای نمایش رنگ ها، از تراکم پیکسلی بالا با پشتیبانی از کیفیت پخش ۴K نیز بهره مند است. حتی از این نوع نمایشگر برای گوشی های تاشو استفاده می شود و به همین دلیل علاوه بر کاربران، دیگر تولید کنندگان موبایل ها نیز از جمله اپل و حتی سونی نیز از نمایشگر های AMOLED در محصولات خود استفاده می کنند. یکی از بهترین نمونه های اولیه نمایشگر های AMOLED تاشو در Galaxy Fold به کار رفته است.

ورود دوربین به موبایل ها

کمپانی اپل و فردی به نام Philippe Kahn افزودن دوربین به گوشی موبایل را مطرح کردند تا کاربران بتوانند لحظه های مورد نظر خود را ثبت کنند اما سر انجام نخستین موبایل مجهز به دوربین در نوامبر ۲۰۰۰ یا آبان ۱۳۷۹ توسط شرکت شارپ ژاپن با همکاری فیلیپ کان ساخته شد. این گوشی J-Phone یا J-SH04 نام داشت و توسط آن کاربران می‌توانستند از طریق اینترنت عکس ها را ارسال کنند.

اولین موبایل مجهز به دوربین

در همین سال بود که آقای کان شرکت Starfish را در زمینه نرم افزارهای گوشی تأسیس کرد. البته لازم به ذکر است اولین نمونه ی آزمایشی موبایل مجهز به دوربین در سال ۱۹۹۷ طراحی شد که فلیپ کان، اولین عکس بعد از تولد دخترش را توسط آن ثبت کرد.

 

شرکت های مهم تولید موبایل و تاثیر آنها در روند پیشرفت این صنعت

شرکت موتورولا: Paul Galvin و برادرش Joseph E. Galvin در سال ۱۹۲۸ در کارخانه ای که تنها پنج کارمند داشت در این ایلینویز شیکاگو سرمایه گذاری کردند. اولین محصول این کارخانه حذف کننده باطری بود که به مصرف کنندگان این امکان را می داد تا از جریان برق خانگی در رادیو استفاده کنند. در اواخر دهه ۸۰ میلادی موتورولا به نخستین تهیه‌کننده تلفن های سلولی تبدیل شد و از سال ۱۹۸۳ تا کنون موفق به دریافت جوایز گوناگون برای محصولات مختلف ارتباطی خود شده است.

نوکیا: تاریخچه نوکیا به سال ۱۸۶۵ برمی‌گردد. زمانی که مهندس Fredrik Idestam در جنوب فنلاند کارخانه کاغذ سازی تأسیس کرد، بعد از پایان جنگ جهانی دوم شرکت نوکیا، شرکت کابل فنلاند را خریداری کرد و به دلیل نیاز روز افزون انتقال انرژی و شبکه‌های تلگراف و تلفن، این کارخانه گسترش فراوانی پیدا کرد. در اوایل دهه ۷۰ میلادی سوئیچ های مخابراتی تلفن از نوع آنالوگ بود که نوکیا آن را با موفقیت به دیجیتال تغییر داد. در این زمان بود که وزارت ارتباطات فنلاند به طور قانونی اجازه تاسیس شبکه تلفن همراه متصل به شبکه عمومی در خودرو ها را پیدا کرد. در سال ۱۹۷۷ Kari Kairamo به ریاست شرکت نوکیا منصوب شد و سیر پیشرفت نوکیا شدت یافت. هیچ کس نمی‌تواند منکر نقش تاثیر گذار و جریان ساز گوشی های نوکیا در تمام دنیا شود. گوشی نوکیا ۳۳۱۰ در سال ۲۰۰۰ توانست بازار جهانی موبایل را از آن خود کند. این گوشی با ویبره و نداشتن آنتن بیرونی خود را به دنیا معرفی کرد. حتی تا سال ۲۰۱۳ هم عده‌ای این گوشی را بهترین و نابود نشدنی ترین موبایل دنیا می دانستند.

سامسونگ: شرکت سامسونگ الکترونیک در سال ۱۹۶۹ تاسیس شد و از آن زمان تا کنون یکی از پیشروان صنعت الکترونیک در جهان می باشد. بیشترین شهرت سامسونگ به موفقیت این شرکت در بازار حافظه های نیمه هادی مربوط می‌شود. از سال ۲۰۰۸ تا کنون سامسونگ شهرت و محبوبیت خود را مدیون گوشی های سری S و Note می باشد. سامسونگ هم اکنون به عنوان اولین فروشنده بزرگ موبایل در جهان شناخته می‌شود. ضمن اینکه گوشی های این شرکت در ایران هم کاربران و طرفداران فراوانی دارد.

سونی اریکسون: سونی اریکسون یک کمپانی شراکتی است که در سال ۲۰۰۱ توسط دو شرکت سونی ژاپن و شرکت ارتباطاتی سوئدی اریکسون برای تولید موبایل به وجود آمد. دلیل اصلی این ترکیب، تخصص سونی در دستگاه های الکترونیکی مصرفی و رهبری و مدیریت تکنولوژیکی اریکسون در بخش ارتباطات بود. مدیریت کلی شرکت در Hammersmith لندن قرار داشت. این شرکت تیم‌های توسعه و تحقیقی در کشورهای سوئد، ژاپن، چین، کانادا، هلند، ایالات متحده، هند و انگلستان و در حدود هشت هزار کارمند در سراسر جهان داشت. جالب است بدانید همکاری سونی و اریکسون در حدود سال های ۲۰۱۱ و ۲۰۱۲ به پایان رسید. همچنین کمپانی سونی در سال ۲۰۰۸ خط تولید گوشی های هوشمند خود را با نام اکپسریا بنیان نهاد.

اپل: این شرکت در دهه ۷۰ میلادی توسط استیو جابز و استیو وزنیاک تأسیس شد و به تولید کامپیوترهای شخصی کمک فراوانی نمود. اپل معمولا به تولید سخت‌افزار های نوین و طراحی اصولی و درست معروف می باشد. از محصولات سخت‌افزاری این شرکت می‌توان آیپد، آی مک، مک بوک، آیپاد، آیفون و اپل واچ و مک پرو را نام برد. نرم افزار های ساخت این شرکت شامل آیتونز در گذشته، سافاری و… و سیستم‌عامل مورد استفاده کامپیوتر های شخصی این شرکت، macOS می‌باشد. مدیریت اجرایی این شرکت را سال ها استیو جابز بر عهده داشت و توانست خدمات فراوانی را ارائه دهد؛ سپس تیم کوک ریاست این شرکت را بر عهده گرفت. اما مهم ترین و تاثیر گذار ترین محصول این شرکت بدون شک آیفون می باشد. این جهش بزرگ در صنعت موبایل جهان در سال ۲۰۰۷ به وقوع پیوست؛ معرفی آیفون به معنای معرفی نسل جدیدی از موبایل ها ملقب به اسمارت فون بود. اپل با ارائه آیفون رسما موبایل را از یک وسیله ارتباطی صرف خارج کرد. لازم به ذکر است تا پیش از سال ۲۰۰۷ اکثر گوشی ها تنها به یک پلتفرم پایه نرم افزاری وابسته به سخت افزار (مانند جاوا) مجهز بودند یا به سیستم عامل های سیمبین، Palm OS، ویندوز موبایل و… مجهز بودند.

 

چگونگی ورود موبایل به ایران

۱۰ سال پس از ظهور پدیده تلفن های سیار در جهان در سال ۱۳۵۴ و ۵۵، ایران هم تصمیم گرفت تا این تکنولوژی را مورد استفاده قرار دهد. با بررسی شرکت مخابرات ایران و کارشناسان خارجی این نتیجه حاصل شد که ایران سالانه پتانسیل جذب ۴ تا ۵ هزار مشترک را دارد. اجرای این طرح با هزار شماره پیش‌بینی شد اما این تلاش در آن سال ها بی نتیجه و ناکام ماند.

در سال ۱۳۶۷ وزارت پست، تلگراف و تلفن طرح استفاده از تلفن سیار را کلید زد. با تجدید نظری که شد، در سال ۱۳۷۲ تجهیزات اجرایی آن خریداری شد. در سال ۱۳۷۳ فاز اول این طرح با ظرفیت ۱۰۰۰۰ شمارهای آغاز به فعالیت کرد. به دلیل آنکه این سیستم برای مردم شناخته شده نبود بین سالهای ۱۳۷۲ تا ۱۳۷۴، متقاضیان استفاده از موبایل در ایران ۱۰۰ نفر هم نبود. در شهریور ماه ۱۳۷۴ زمانی که آگهی نام‌نویسی تلفن همراه در روزنامه های کثیرانتشار منتشر شد، تنها ۸ تا ۹ هزار نفر ثبت نام نموده اند. در واقع این تکنولوژی تازه راه یافته به ایران چندان مورد اقبال عمومی قرار نگرفت و ضرورت استفاده از آن بین مردم احساس نشد و حتی مثل همیشه واکنش های منفی و مقابله جویانه ای هم با آن صورت گرفت.

اما از بهمن ماه ۱۳۷۴ به طور شگفت انگیزی تقاضا برای ثبت نام تلفن همراه در ایران بالا گرفت. بیشترین تقاضا از سوی شهروندان تهرانی و بیش از ۱۳۰ هزار نفر بود. سپس شهرهای کرج، قزوین، قم و ساوه بالاترین متقاضیان را داشتند که حدود ۱۵۰ هزار نفر می شد. همانطور که می دانیم تا سال ۱۹۹۱ یا ۱۳۷۰ تنها کاربرد گوشی های موبایل، مکالمه صوتی بود. تنها یک سال بعد در سال ۱۹۹۲ یا ۱۳۷۱ سرویس SMS هم به گوشی های موبایل افزوده شد اما اولین پیامک در ایران با ده سال دیر کرد در سال ۱۳۸۱ ارسال شد. در ابتدا برای استفاده از سرویس پیام کوتاه در ایران، مشترکان می بایست به دفاتر مخابراتی مراجعه کرده پس از ثبت نام و پر کردن فرم مربوطه این سرویس را فعال می کردند.

اولین گوشی های وارداتی به ایران، گوشی های شرکت نوکیا بود. از شرکت‌های دیگری که در آن سال‌ها گوشی های موبایل را به ایران وارد کردند، از زیمنس، آلکاتل، سونی اریکسون و … می توان نام برد و علاوه بر آنها، ناگفته نماند که شرکت صاایران نیز در آن سال ها به تولید و مونتاژ موبایل های اولیه در ایران می پرداخت.

جالب است بدانید گوشی نوکیا ۱۱۰۰، پرفروش ترین گوشی موبایل در جهان است. شاید خود شرکت نوکیا هم تصورش را نمی کرد این گوشی ساده به پرفروش‌ترین موبایل تاریخ تبدیل شود. نوکیا ۱۱۰۰ تاکنون بیش از ۲۵۰ میلیون دستگاه داشته است.

نوکیا 1100

آیا میدانستید تکنولوژی های موجود در یک تلفن همراه بر پایه ۲۵۰۰۰۰ اختراع پدید آمده اند؟ شرکتهای مختلف در سالهای گذشته سعی کردند تا با تولید گوشی های غیر معمول و عجیب و غریب بازار موبایل را از آن خودشان بکنند اما برخلاف تصور آنها از طرف کاربران هیچ استقبالی به عمل نیامد.

یکی از واکنش های معمول که نسبت به هر تکنولوژی تازه وارد در ایران نشان داده میشود، مخالفت ها، اثرات مخرب و خانمان برانداز بودن و مضر نشان دادن آن تکنولوژی است. این واکنش ها هنگام ورود موبایل، بازی‌های ویدیویی، اینترنت و شبکه‌های اجتماعی و پیام رسان ها و …، بارها دیده شده و هنوز هم ادامه دارد و این موضوع باعث عقب ماندن ایران از جهان و نبودن فرهنگ درست استفاده از آنها می‌شود.

امروزه با وجود گوشی‌های هوشمند پیشرفته در دست همه و استفاده کاربران از شبکه‌های اجتماعی و پیام رسان های مختلف، دیگر مرز بین انسان ها و کشورها معنایی ندارد. بدون شک گوشی های موبایل و فناوری‌های موجود در آن یکی از مهم ترین و پرکاربرد ترین اختراعات بشر تاکنون می باشد.

در این مقاله تلاش کردیم تا بخش سخت افزاری و سیر تکامل گوشی های موبایل را بررسی کنیم. در قسمت دوم این مقاله، بخش سیستم عامل ها و نرم افزار های استفاده شده در گوشی های موبایل را به طور مفصل بررسی خواهیم کرد.


منبع : اختصاصی تیله سافت

1
دیدگاه بگذارید

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 دنبال کنندگان
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
Recent comment authors
  Subscribe  
Notify of
trackback

[…] تکنولوژی هایی که بشر موفق به اختراع آن شده، تلفن همراه یا همان موبایل می باشد. در واقع می توان ادعا کرد با اختراع موبایل و سپس […]

Share via